Košile na míru od SALONč4

Jdete si takhle po rušné ulici ve městě a náhle potkáte dobře oblečeného muže. Zřejmě si hned o něm řeknete „to je ale gentleman“ nebo  „elegán jak má být“. Co je ale hlavním důvodem této reakce? Základem je dobře padnoucí sako, kalhoty a košile. A právě o košilích Vám toho dnes řekneme trochu víc. Je lepší konfekce, nebo šití na míru? Obojí má své plusy a mínusy, záleží co od jednotlivých kousků oblečení očekáváte.

Konfekce

Konfekční košile jsou k v klasickém obchodním centru dostání téměř na každém kroku  Člověk si tak může vybrat z celé řady pestrobarevných a vzorovaných. Když si ale z takové masy košili vyberete, můžete narazit na několik problémů.

Sáhnete po košili, která se vám líbí. Najednou ale zjistíte, že nemají vaší velikost, proto přejdete k jinému. Tahle košile je pěkná a mají vaší velikost,jenomže na ramenou vám to nesedí, manžety jsou moc dlouhé či krátké nebo vás límec škrtí u krku. S těmito problémy se potýká téměř každý muž, jenž si jde koupit novou košili do obchodu. To jsou problémy spojené s nakupování konfekce.

Konfekční košile samozřejmě mají i své světlé stránky, zejména v ceně. Ta je většinou (až na vybrané butiky) nižší než u košil na míru. Někdy můžete pořídit i dvě (a více) košil konfekčních za cenu jedné na míru. Když si najdete tu správnou, která vám nejen padne do oka, ale bude sedět i na vašem těle, máte vyhráno. U konfekčních košilí bych doporučil dívat se nejdříve na materiál a poté až na cenu. V přírodních látkách se budete cítit o mnohem lépe, směsi s elastanem nám ale umožňují mát košili více na tělo. Přitom se ale cítit komfortně.

Na míru

Košile na míru mají už jistou tradici zahrnující noblesnost a lepší prožitek z její koupě. U nás Vás uvítý pan krejčí. Na to vás uvede před zrcadlo a měření může začít. Krejčí pomocí svého metru měří obvod krku, hrudníku a pasu. Dále délku ramen, zad i celé ruky od ramenního kloubu po zápěstí a nakonec se uchýlí k šířce zad.

Díky tomuto procesu bude košile sedět jako ulitá, jen si člověk musí dát pozor na přílišné výkyvy své váhy. To může zapůsobit, že v případě ztloustnutí bude košile na těle pnout a bude nepříjemná a při snížení váhy bude vypadat jako noční oversized košilka. Jistá vůle tam ale je, nebojte se.

Po změření vám dá krejčí vybrat ze vzorníku látku a popřípadě vzor, ze které bude košile ušita. Tím ale nekončíme, vybírat si dále budete z jednotlivých prvků od límečku přes obšití až po monogram.

Většina košil na míru se šije pomocí metody MTM (made to measure), což může trvat 4 týdny. Samozřejmě se můžete i setkat s bespoke košilí, vždy však s výrazně vyšší cenou.

Košile metodou MTM Vás v SALON4 vyjde od 2790 Kč.

Konfekce Na míru
Nižší cena Dokonale padne
Okamžitá koupě Velmi kvalitní
Možné výkyvy tělesné váhy Možnost výběru detailů
Nemusí dokonale sedět Doba ušití až 4 týdny
Ve většině případů nejsou moc kvalitní Vyšší cena
Předem daný vzhled Omezené výkyvy tělesné váhy

 

Co si vše můžete vybrat u košile na míru?

Poté co vás krejčí změří, přichází na řadu vybírání jednotlivých důležitých prvků u vaší budoucí košile. Rozhodně se nebojte říci, že se vůbec nevyznáte a nevíte co zvolit. Krejčí jsou odborníci na svém místě, takže vám vždy dobře poradí.

Látka a vzor

V prvé řadě se vybírá látka se vzorem. Jestli je to vaše první košile na míru, volte raději jednoduché látky v bílé barvě nebo světlo modré bez vzoru. Samozřejmě si vyberte látku, která vám bude příjemná na omak. Jak je látka jemná vám ukazuje číslo zhruba od 80’s do 240’s. Pochopitelně čím vyšší číslo, tím je látka jemnější, ale také náchylnější k poškození.

Kdybyste chtěli čirou náhodou zavítat do tajemství vzorů, nejdříve uchýlil k proužku nebo ke káru. Kárované vzory jsou vhodnější pro sportovní typy lidí. Vzory jako pepito, rybí kost, kohoutí stopu aj. bych volil po poradě s krejčím. Nemusí každému slušet.

Límeček a manžety

Límečků je tolik, že je na prstech rukou nespočítáte. Můžeme se setkat s klasickým límečkem, club collar (klubový), wide spread, button-down (americký typ) atd. Límeček může opticky rozšířit vaše ramena nebo je zúžit. Také z vás může udělat tlustšího člověka, než doopravdy jste. Pokud máte kulatější typ obličeje, vyberte límeček špičatý.

Dopředu byste také měli zvážit, jaký typ uzlů kravaty do košile bude vázat. Do některých límečků se kravata moc nehodí, jedná se hlavně o club collar límeček a button-down (tam se dokonce kravaty nenosí vůbec).

Monogram

K monogramu snad nemusím ani nic dodávat. Snad jen, že je to jakási naše osobitá značka, jež si necháme vyšít na naší košili, kde se nám zachce. Někdo si dává iniciály svého jména a někdo třeba svá šťastná čísla.

Monogramy se obvykle šijí buď na rukávy či na hruď. Tam je také doporučujeme nechat našít. Košili si však tvoříte sami a klidně si monogram můžete nechat našít i na límeček, je to na vás

.

Pokud jste zvědaví, objednejte se na čísle 721 330 604 a domluvte si schůzku s krejčím Filipem.

Těšíme se na Vás v SALON4

 

Zdroj: SALON4, Two Gentleman

Filip Vaculík