Teorie obleků – základní přehled a názvosloví

Střih, barva a látka jsou v pořádku, odpovídá denní době, ročnímu období i klimatickým podmínkám? Za dobrý střih označujeme ten, který nepodlehl ani módě, ani trendům, přetrval již třicet let a všichni osobní krejčí a konfekční průmysl ho považují za mezinárodní standard. Oblek je oděv, u kterého jsou kalhoty i sako střiženy ze stejné látky. Do konce 19. století totiž pánové nosili frak, redingot, později pak žaket k vestě a kalhotám z jiné látky.

Kolébkou obleků je Velká Británie, přesněji pak Londýn, který byl do konce druhé světové války centrem světové pánské módy.  Díky italským krejčím, kteří volně vybírají látky a barvy a střihy, tomu tak již není. Italové jsou lepší ve zpracování lehkých látek. Dnes tedy můžeme vybírat z toho nejlepšího. Skotský tvíd, lehký oblek z Benátek, proužek z Londýna nebo italské hedvábí. Anglie stejně jako Itálie nabízejí to nejlepší proto jejich spojením tak vždy vznikne dokonalý oblek.

Střih „dobrého obleku“ musí být přirozený, to znamená, že musí svému majiteli optimálně vyhovovat. U problémových postav však musíme počítat s úpravami. Drobný a štíhlý muž nosí nejraději přiléhavý oblek s nepatrnými nebo velice malými vycpávkami, úzkými klopami a kalhotami velice štíhlého tvaru. Muž se širokými rameny a atletickou postavou nepotřebuje žádné vycpávky, oblek šijeme přímo na tělo. U korpulentní postavy střihy nerozšiřujeme a snažíme se držet tělesné kontury.

 

 Černý oblek

Oblek z klasické černé látky v plátnové nebo keprové vazbě je typickým představitelem konzervativního a univerzálního oblečení. Černá barva je slavnostní, což je praktické z důvodu, že oblek lze nosit celý den, dokonce i po 18. hodině. Není nutné přemýšlet nad kombinacemi barev košil nebo bot. K černému obleku vždy černé boty, černé ponožky a ideálně bílá košile. Rozhodně to ale není byznys oblek na denní nošení, tedy pokud nejste advokát ve věku 50+. V šatníku byste měli mít jeden až dva černé obleky, zbytek je třeba doplnit modrou nebo šedou. Pozor, černý oblek není smoking.

 

 

 

 

 

Byznys oblek

Z nějakého neznámého důvodu v Česku zakořenilo přesvědčení, že správnou barvou byznys obleku je černá. Omyl. Ideální oblek na denní nošení do práce je barvy modré nebo šedé, spíše tmavšího odstínu. Modrá barva sluší každému bez ohledu na postavu a výborně se kombinuje s doplňky. Boty, které si rozumějí s modrou i šedou, jsou barvy hnědé (jakýkoli odstín), ale nosit lze i černé. Košile bílé, světle modré, ale třeba také s červeným nebo šedým pruhem. U šedých obleků pozor na světlé odstíny, které zvýrazní jakékoli nedostatky vaší postavy. Daniel Craig vypadá ve velmi světle šedém saku božsky, většina z nás spíše směšně. Nebojte se byznys oblek doplnit kapesníčkem nebo ozdobou do klopy. Pokud nepracujete v ultra konzervativním prostředí, zkuste barevné ponožky. Výhodou modré nebo tmavší šedé barvy je, že sako si můžete vzít i samostatně ke sportovním kalhotám.

 

 

 

 Oblek pro radost

Kravaťák je v Česku muž, jehož pracovní pozice vyžaduje oblek. A je jedno, jestli nosí, nebo nenosí kravatu. Vzít si oblek jen tak je pro mnoho mužů, ale i žen něco nepředstavitelného. Než čelit otázkám typu „Ty jdeš na svatbu?“ tak mnoho z nás raději oblek nenosí. A je to škoda. Hezký modrý oblek s proužky nebo kostkou, případně ještě odvážnějšími vzory, vás posune do gentlemanské ligy. V létě můžete vybírat z lehčích materiálů, jako je len nebo bavlna. Navíc nemusíte ráno složitě přemýšlet, co si vzít na sebe. Košile, pásek, barevnější ponožky, kravata či motýlek (nebo ani jedno) a do klopy píchnout ozdobu. Pokud jste svobodomyslnější, můžete košili nahradit tričkem a kalhoty více zeštíhlit nebo zkrátit. V zimě doplníte svůj šatník o kabát, rukavice a šálu. Nepohlížejte na oblek jako na slavnostní oděv. Na západ od našich hranic je to nedílná součást každé chlapské skříně.

 

 

 

 Black Tie

Jakmile máte na pozvánce napsáno black tie, potřebujete smoking, ke kterému je vždy povinný černý motýlek. Sako nemusí být nutně černé, ale pokud nemáte ve skříni ani jeden klasický černý smoking, vyvarujte se jiných barevných experimentů. Klopa je lesklá a nejčastěji tzv. šálová nebo špičatá. Kapsy výpustkové a knoflíky potahované. Na kalhotách jsou na stranách lampasy. Smoking se nosí jen na slavnostní příležitosti a neměli byste ho obléci před 18. hodinou. Ke smokingu patří lakovky typu oxford (tzn. s uzavřeným šněrováním) a nesnažte se ho nahradit klasickým černým oblekem. Do smokingu jedině bílou košili, ideálně se skrytým zapínáním nebo s dírkami pro malé ozdobné knoflíčky, anglicky označované jako studs.

 

 

 

 Fashion style

Dvouřadá saka se periodicky vracejí do módy a jejich čas mezi milovníky obleků právě nastal. Za rok si na ně zase nikdo nevzpomene. Dvouřadý oblek vypadá hezky v případě, že máte štíhlou postavu a nosíte sako neustále zapnuté. Když už si tento módní výstřelek pořizujete, buďte kreativní ve výběru látky. Zkuste širší pruhy nebo výraznější kostku. Pokud máte problém najít padnoucí jednořadé sako, s dvouřadým to budete mít ještě těžší. Navíc hrozí, že vám přidá 15 kg a budete vypadat mnohem tlustší. Dvouřadá saka jsou vysoce riziková záležitost – buďto můžete vypadat opravdu dobře, nebo opravdu špatně. Návštěvou konfekčních obchodů však neztrácejte čas. Tady je nutné zajít pro bespoke ke krejčímu nebo do salonů, které šijí metodou made to measure.

 

 

 

 

 Svatební oblek

Svatby jsou speciální událostí, která je z mužského pohledu podceňovaná. V lepším případě ženich v Česku nosí pouze černý oblek, v horším jakýkoli oděv, který dobře padnoucí oblek pouze připomíná. Svatební den přitom dává jedinečnou možnost skvěle se obléci. Nebojte se výraznějších barev, nebo dokonce jiných barevných kombinací kalhot a saka. Na méně formální svatby to mohou být například šedé kalhoty a tmavě modré sako doplněné šedou vestou, bílou košilí a tmavě červenou kravatou – to je kombinace, která bude na všech postavách vypadat skvěle. Pokud si nevíte rady, nikdy neuděláte chybu volbou středně nebo tmavě modré látky. Smoking pro odpolední svatby není vhodný, to je zvykem pouze v USA. Není nutné se snažit za každou cenu sladit s partnerkou. Stačí si zvolit malý detail, například ozdobu do klopy nebo kapesníček, a ten sladit s dominantním prvkem oblečení nevěsty. Odkazem na britskou pánskou tradici v rámci svatebního dress code je žaket. „Jacket“, resp. „Morning coat“, ale také „Cutaway“ jasně naznačuje, že je určen pro denní formální a slavnostní události, a takovou denní slavnostní událostí je určitě i svatba. Žaket je tříčtvrteční kabát v štíhlé linii, který má do oblouku střižené přední díly, dále proužkované kalhoty užšího střihu, světlejší šedá hedvábná vesta a světlá košile s dvojitými manžetami. Do žaketu se nosí kravata, nikdy ne motýlek.

 

 

Jednořadé sako

Nejčastější typ saka, který se dále odlišuje počtem knoflíků. Sako na tři knoflíky je staromódní a vzhledem k uzavřené fazoně (kratší klopy) se blíží uniformě. Dvouknoflíkové sako je jednoznačně nejrozšířenější a detaily, jako je šířka klopy nebo styl kapes, volí každý výrobce dle svého stylu, případně vy jako zákazník v módním salonu. Pozor, u saka na dva knoflíky se ten spodní nechává vždy rozepnutý. Může za to britský král Eduard VII., který byl tak tlustý, že si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka a vestičky. Jelikož to byl král, poddaní ho nechtěli urazit, tak si své knoflíky rozepli také. A protože Británie byla v té době světovou velmocí, rozšířil se tento trend po celém světě a stal se standardem. Vestoje je jednořadé sako zapnuté na první knoflík, vsedě celé rozepnuté. U tříknoflíkového saka můžete zapnout buď jen prostřední, nebo horní dva.

 

 

Dvouřadé sako

Již podle názvu lze odvodit, že sako má dvě řady knoflíků, přičemž k zapínání slouží jen jedna a druhá je ozdobná. Můžete si vybrat mezi konfigurací 4×2, 6×1, 6×2. První číslo označuje celkový počet knoflíků, druhé číslo pak určuje počet funkčních knoflíků. Dvouřadá saka se nerozepínají ani vsedě – může za to jejich vojenský původ. Sako má velmi uzavřenou fazonu (klopy), a tudíž menší výstřih. Klopy jsou špičaté (tzv. peak lapel). Celkově dvouřadový oblek působí slavnostně, tudíž je vhodné ho nosit pouze s košilí a kravatou (nebo motýlkem). Na vrcholu oblíbenosti byla dvouřadá saka ve třicátých a čtyřicátých letech, poté pak v 80. letech minulého století. Dnes je nošení dvouřadého obleku spíše módní záležitostí.

 

 

Smoking

Smoking se od klasického obleku liší v několika detailech. Barva je přípustná černá nebo temně modrá, vínová či fialová (to už je však celkem módní pojetí smokingu).Klopy nejsou ze stejného materiálu jako sako, ale jsou potaženy lesklým materiálem. U smokingu na míru nebo dražší konfekce to je hedvábí. Levnější saka používají polyester nebo jinou umělou látku. Hedvábím jsou potaženy i knoflíky, a to jak přední, tak i rukávové. Klopa je nejčastěji špičatá nebo tzv. šálová, kapsy výpustkové a knoflík na saku je pouze jeden (jednořadé) nebo čtyři (dvouřadé sako). Kalhoty mají po stranách lampasy, tedy úzké lesklé pruhy. Ty mohou být v provedení výpustek nebo našívané. Dolní okraj kalhot může být zakončen jak klasicky, tak manžetami (jejich šířka je 3,5 až 4 cm).

 

 

Konfekce nebo na míru?

Oblek si můžete pořídit dvěma způsoby. Jako konfekci nebo takzvaně na míru, přičemž tento způsob se dále dělí dle metody výroby na takzvanou made to measure (MTM) a bespoke.

Konfekce vychází z obecného střihu, který si ale každý výrobce dále ladí, většinou v závislosti na trzích, kam oblek směřuje. Proto například velikost 50 není u německých výrobců stejná jako u italských.

Oblek na míru dává obecně více možností při volbě detailů nebo uzpůsobení vaší postavě. Na druhou stranu konfekční oblek si odnesete hned a nemusíte čekat na jeho výrobu. Samozřejmě záleží i na vaší peněžence.

 

Konfekce

Rozhodnete-li se pro nejlevnější variantu, tedy konfekci, tady jsou základní rady pro nákup:

Ramena

Sako sedí v ramenou. Raději o trochu menší než zbytečně velká přepadající ramena.

Rukávy

Rukáv saka by měl končit u hrany zápěstí. Může být o 1–2 cm delší, ne však více. Dobrá krejčová rukávy dokáže zkrátit.

Délka saka

Existuje obecná pomůcka pro určení správné délky saka. Spusťte ruce podél těla. Kořen palce by měl sahat k dolnímu okraji saka. Pokud je sako kratší nebo delší o 1–2 cm, není to ve většině případů problém. Další pomůckou je vaše výška.

170–175 cm: přibližně 70–73 cm

176–180 cm: přibližně 74–75 cm

181–187 cm: přibližně 76–77 cm

188–192 cm: přibližně 78–80 cm

193–200 cm: přibližně 81–85 cm

Konfekční sako lze zkrátit, maximálně ale o 2–3 cm, poté již nekoresponduje poměr délky kapes od dolního okraje. Sako nelze prodloužit.

Přední díly

Ve vzpřímeném postoji a rozepnutém saku by se přední díly neměly dotýkat, nebo dokonce překrývat. Pokud vám „plandají“ při rozepnutém saku přední díly, je vám sako velké.

Made-to-measure

je vynikající kompromis mezi konfekcí a bespoke oblečením. Vyberete si nějaký již existující střih obleku a ten je následně upraven dle vašich fyzických měr. Navíc si vyberete počet rozparků, styl klopy, podšívku nebo si necháte vyšít monogram. Není to konfekce, ale ještě to není bespoke. Ceny jsou také příznivější. Oblek pořídíte od 15 000 Kč, samozřejmě záleží, jakou si vyberete látku a jaké navolíte detaily (barva podšívky, monogram, velikost vnitřních kapes atp.). Kromě prvního měření není u klasického made to measure obleku zkouška, někteří výrobci ale zkoušku s rozešitým oblekem dělají, což doporučuji. Doba výroby se pohybuje od 3 do 4 týdnů.

Bespoke

Bespoke (čti: bispouk) je metoda, kdy se košile nebo oblek šije opravdu na míru. To znamená, že neexistuje žádný fyzický vzor a střih se vytváří přímo na zákazníka. Je potřeba opravdu zručného krejčího a platí, že bespoke oblek od průměrného krejčího je horší než dobrý made to measure. Bespoke je nejvyšší forma výroby, ceny obleků začínají na 30 tisících a doba výroby je o něco delší než u made to measure. Běžný počet zkoušek jsou dvě až tři.

Co znamená označení Super 100’s?

Pokud jste si už někdy kupovali vlněný oblek, možná vás zarazilo označení Super X’s. Za X dosaďte libovolné číslo od 80 do 250. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo, tím jemnější a delikátnější látka. Přesně se tato čísla určují podle toho, jaký maximální průměr mohou vlněná vlákna mít. U látky s označením Super 80’s je to 19.75 mikronů a méně, u Super 210’s je to 13.25 mikronů a méně. Každých Super 10 tedy znamená o 0,5 mikronů jemnější vlákna. V současné době je maximum Super 250’s, což by ještě před 10 lety bylo naprosto nepředstavitelné. U konfekce se běžně setkáte s maximem okolo Super 100′s, pokud chcete něco luxusnějšího, budete muset sáhnout po obleku na míru. Až si budete vybírat oblek, nehoňte se ale bezhlavě za co nejvyšším číslem. Musíte vzít také v potaz, jak často budete oblek nosit. Pokud v něm budete chodit denně, bude stačit látka s označením Super 120’s, která je dostatečně jemná a vydrží déle než látka Super 180’s.

Je třeba poznamenat, že neexistuje žádná certifikační autorita, která by schvalovala jemnost oblekových látek. Musíte prostě věřit výrobcům. Stává se tak, že někteří výrobci označí látku Super 120′s, ale ona je spíše Super 100′s. Pokud je totiž látka okolo hraniční mety, tak se ve většině případů označuje vyšším (marketingově lepším) číslem. V této disciplíně vynikají hlavně Italové. Nejpřesnější značení látek má nejspíše belgický Scabal, který označení Super X’s zavedl do praxe a taktéž italská Loro Piana.

 

Zdroj: Forbes, Gentleman, SALONč4

 

Filip Vaculík